Vizija - nauji kabinetai

Kalniečių poliklinika yra Kauno medicinos universiteto mokymo bazė, kurioje būsimieji gydytojai specialistai atlieka rezidentūrą. Įstaigos direktorė Virginija Gailienė sako, kad jaunų gydytojų savo vadovaujamoje gydymo įstaigoje laukia ištiesusi rankas. O mintyse kuria planus, kaip šalia esančiame pastate įkurti naują šeimos kliniką, kurioje galėtų dirbtų jauni specialistai. Tokiais vadovės planais džiaugiasi paskutinius rezidentūros metus besimokanti būsimoji šeimos gydytoja Dovilė Kriščiukaitienė, šiuo metu dirbanti Kalniečių poliklinikoje. Anot jaunos gydytojos, tai viliojančios perspektyvos, todėl baigusi mokslus mielai sutiktų čia dirbti. “Kasmet širdyje viliuosi, kad padirbėję pas mus jie norės likti. jauniems specialistams stengiamės sudaryti visas sąlygas, supažindinti su darbu nuo A iki Z, išklausyti jų pagei pageidavimų. Aplink mus kaip grybai po lietaus kuriasi vis naujos privačios gydymo įstaigos, kurios dažnai nuvilioja jaunus gydytojus, bet ir mes neatsiliekame. Atėjusiam jaunam gydytojui duodama apylinkė, nors ir nedidelė, bet tai - jau vis šis tas. O privačioje juk viską reikės pradėti nuo nulio. Kaip praktika rodo, atėję jauni gydytojai, gavę nedidelę pylinkę, vos per metus ar pusantrų susirenka pacientus, o kai kuriuos net persivilioja iš privačių centrų. Be to, poliklinikoje daugiau galimybių tobulėti, pasisemti praktikos iš visų sričių medikų, kas yra be galo svarbu šeimos gydytojui”, - privalumus vardina V.Gailienė. Pastaraisiais metais poliklinika ypač stiprino šeimos gydytojo instituciją, plėtė Diagnostikos ir konsultacijų centro veiklą, siekė gerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą, teikiant saugias, į paciento poreikius ir lūkesčius orientuotas paslaugas. Pasak direktorės pavaduotojos medicinai Rasos Abariuvienės, per pastaruosius metus pacientų skaičius išliko stabilus, kai kurie po truputį net grįžta. “Mūsų poliklinikoje visos paslaugos teikiamos po vienų stogu. Šį privalumą labiausiai pajuto vyresnio amžiaus gyventojai, kuriems nereikia bėgioti per kelias įstaigas”, - teigia. R.Abariuvienė.


Svarbiausia noras

Paskutinius rezidentūros metus besimokanti būsimoji šeimos gydytoja Dovilė Kriščiukaitienė, praktiką atlikusi tiek privačioje, tiek kaimo ambulatorijoje ir dabar poliklinikoje, sako, kad kiekviena patirtis skirtinga, tačiau draugų rekomendacijomis padirbėti Kalniečių poliklinikoje nenusivylė. “Jei tik nori, čia specialistams suteikiamos visos galimybės: tiek mokytis, tiek tobulėti. O svarbiausia - pats įstaigos kolektyvas. Gali bet kada kreiptis pagalbos ir tau padės. Kitas pliusas - dirbi komandoje. Gali pasikonsultuoti su bet kurios srities gydytoju. Man, kaip šeimos gydytojai, tai labai aktualu. Privačioje klinikoje ar kaimo ambulatorijoje visus sprendimus turi priimti vienas. Be to, čia galima atlikti daugiau tyrimų, kurie padeda nustatyti tikslesnę diagnozę. Todėl ir savo bendrakursiams ar kolegoms visuomet rekomenduoju padirbėti šioje poliklinikoje”, - savo patirtimi dalinosi D.Kriščiukaitienė. Poliklinikos direktorės pavaduotoja medicinai Rasa Abariuvienė sako, kad kiekvienam rezidentui ar jaunam gydytojui stengiasi sudaryti sąlygas dirbti savarankiškai. “Tarkim, gydytoja atostogauja, reikia, kad kas nors pavaduotų. Jos pacientus perduodame jaunam gydytojui. Viską jis atlieka savarankiškai”, - pasakoja R.Abariuvienė. Paklausus, ar turi kokį slaptą receptą, kaip prisivilioti jaunus gydytojus, pavaduotoja medicinai šypsosi” “Kaip ir nėra, bet, mano nuomone, svarbiausia – vidinė dvasia. Jaunas specialistas turi jausti, jog yra laukiamas, žinoti, kad reikalui esant, sulauks pagalbos. Žinoma, ir jis pats turi norėti ką nors gero nuveikti.”


Pasiteisinusios strategijos

Pasak V.Gailienės, per kelerius metus poliklinika tapo stipriu konsultaciniu centru. “Sustiprinom konsultacinę specialistų grandį, kad paslaugos būtų kokybiškos, kad turėtume naujausią aparatūrą ir būtume patrauklūs. Iš pradžių tai buvo kaip eksperimentas, bet šiandien matome, kad jis puikiai pasitvirtino. Privatūs kabinetai pradėjo siųsti pacientus į polikliniką konsultacijoms. O ir patys pacientai po truputį pradeda grįžti. Čia juk kolektyvinis darbas, gera diagnostinė ir laboratorinė įranga”, - vardina pasiteisinusias strategijas vadovė. Dabar V.Gailienės tikslas – pritraukti kuo daugiau jaunų gydytojų ir kad pas juos prisirašytų ne tik pavieniai asmenys, bet visos šeimos. “Pradžioje šiek tiek baiminomės dėl tokios strategijos, kuomet jaunam gydytojui suteikiama apylinkė. Juk ir pacientas dar kartais nepasitiki jaunu gydytoju, ir patirties mažoka. Bet po kelių sėkmingų bandymų tokią praktiką skatiname. Dirbo pas mus labai šauni gana garbingo amžiaus daktarytė. Deja, ją pakirto liga ir teko atsisveikinti. Į jos vietą skyrėme jauną ką tik mokslus baigusią gydytoją. Prieš tai buvusią medikę pacientai be galo mylėjo. Turiu prisipažinti pradžioje šiek tie baiminausi, bet vos po pusmečio supratau, kad sistema veikia. Jaunoji gydytoja pacientus sužavėjo ne tik puikiomis žiniomis, bet ir maloniu bendravimu. Pacientų pradėjo daugėti. Todėl mes suinteresuoti atidaryti naujus kabinetus, kur dirbtų jauni gydytojai ir rinktųsi acientus Abipusė nauda - ir Gmedikui, ir poliklinikai”, - dėstė V.Gailienė. Rezidentė D. Kriščiukaitienė kaip vieną stipriausių Kalniečių poliklinikos pusių įvardina jaunų gydytojų palaikymą. “Baigę mokslus turime žinių bagažą, bet praktikos - maža. Todėl pradžioje būna šiek tiek baisoka. Bet kai už nugaros tokia palaikymo komanda, motyvacija dirbti dvigubėja. Be to, man labai patinka visa darbo sistema: po ranka ir tyrimai, ir įvairiausių sričių specialistai. Nors pacientai dažnai susižavi privačiais centrais, jų puošniais fasadais ir gražiais kabinetais, daugelio paslaugų ar tyrimų ten negauna ir tenka atbėgti į polikliniką, kur viskas po vienu stogu”, - džiaugėsi būsimoji medikė.


Įsiklauso ir modernėja

Pasak gydytojo otoralingologo Dovydo Gutmano, Kalniečių poliklinikoje dirbančio antrus metus, norėdama prisivilioti dirbti jaunus medikus poliklinika turi sudaryti jiems geras darbo sąlygas. “Pirmas, į ką visuomet atkreipiu dėmesį, - diagnostinė aparatūra. Kai matai gydymoįstaigą, kurioje technika neatsilieka nuo laikmečio, norisi likti, nes žinai, kad turėsi galimybių tobulėti. Kitas labai svarbus dalykas – darbuotojų tarpusavio santykiai. Šilta atmosfera bei geranoriškai nusiteikusi administracija, kuri išklauso ir net priima tavo pasiūlymus, - labai svarbus faktorius”, - negailėjo gerų žodžių D.Gutmanas. V.Gailienė teigia, kad įrangos atnaujinimas privalomas kiekvienais įstaigai. Per pastaruosius kelerius metus Kalniečių poliklinika pasipildė ne vienu moderniu aparatu. Pernai įsigytas fibrogastroskopas “Pentax” sudaro galimybę didesniam pacientų, sergančių virškinamojo trakto ligomis, skaičiui atlikti informatyvius endoskopinius tyrimus. Anot specialistų, aparatas iš tiesų labai palengvina darbą. Taip pat atnaujinta Akių kabineto įranga. Oftalmologai naudojasi šiuolaikine kompiuterizuota sistema, užtikrinančia ne tik tikslesnį, bet ir bekontaktį paciento ištyrimą. Prieš kelerius metus įgyti nauji echoskopai leidžia geriau diagnozuoti daugumą ligų, anksčiau įtarti onkologines ligas. Ir, kaip sako įstaigos vadovė V.Gailienė, tai - dar ne pabaiga. Šiemet ketinama įsigyti naują modernų diagnostinį aparatą otorinolaringologams. Beje, jį įsigyti pasiūlė jaunasis poliklinikos gydytojas D.Gutmanas. “Aš laukiu iniciatyvų ir pasiūlymų. Todėl labai džiaugiuosi, kai ateina jaunas medikas ir išsako, ko jam trūksta ir kas galėtų pagelbėti darbe. D.Gutmanas pats išrinko, kokio reikėtų aparato, išvardino visus jo privalumus, mes apsvarstėme ir sutikome. Juk esame suinteresuoti išlaikyti jaunus medikus”, - pasakoja V.Gailienė. Ne pirmus metus šeimos gydytoja Kalniečių poliklinikoje dirbanti Loreta Mažeikienė sako, kad ne kartą teko girdėti iš kolegų, kad poliklinika diagnostine aparatūra nenusileidžia net klinikoms. “Tokie pagyrimai tikrai glosto širdį. Turbūt tai viena pagrindinių priežasčių, priviliojanti pas dirbti mus jaunus specialistus, nes jie suvokia, kad turės galimybes tobulintis”, - samprotauja L.MažeikienėKalniečių poliklinikos direktorė Virginija Gailienė sako, kad nei burtais, nei kaip kitaip jaunų specialistų nevilioja. Tiesiog sunkiu darbu stengiasi užsitarnauti gerą vardą, o atėjusiems naujiems gydytojams sudaro visas galimybes tobulėti. “Jauniems medikams visuomet sakau - nebijokit pacientų: ir palieskit, ir pašnekinkit. Kaip kitaip užsitarnausi gerą vardą? Tik iš širdies į širdį”, - šypsosi vadovė.


Paskutinius metus rezidentūroje besimokanti Dovilė Kriščiukaitienė žinias Kalniečių poliklinikoje gilina visose srityse. Dabar ji talkina vaikų gydytojai Daliai Vederienei. Jaunos specialistės teigimu, šeimos gydytojas turi žinoti viską, todėl galimybės padirbėti su skirtingais specialistais neįkainojama patirtis. Metukų ir trijų mėnesių Vytukas be jokių kaprizų leidosi apžiūrimas jaunos gydytojos.


Gydytoją otoralingologą į Kauną paviliojo širdies reikalai, o paklaustas, ar nesigaili darbą sostinėje iškeitęs į Kalniečių polikliniką, nė nemirktelėjęs atsakė: “Ne. Jaunam gydytojui čia sudaromos puikios sąlygos, specialistai kvalifikuoti, diagnostinė aparatūra atitinka laikmetį, o vienas didžiausių pliusų - šiltas kolektyvas ir sukalbama administracija, kuri visuomet išgirsta tavo norus”.


Šeimos gydytoja Loreta Mažeikienė, sako, kad kiekvieną pacientą sutinka su šypsena, o tai, kad poliklinikoje sumažėjo eilės nuopelnas slaugytojų, kurios kaip įmanydamos stengiasi pagelbėti gydytojoms. “Mes esam suinteresuoti, kad prisirašiusių pacientų poliklinikoje nemažėtų, kad vis ateitų nauji. Jei ne visam laikui, tai bent konsultacijomis, po to juos vis švelniai, švelniai prisiviliosime”, - sako gydytoja Loreta Mažeikienė.