Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai primena, kad nėščiosios yra priskiriamos gripo rizikos grupėms ir kviečiamos pasiskiepyti nuo sezoninio gripo valstybės biudžeto lėšomis. Moksliniais tyrimais pagrįsta, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo yra saugus ir efektyvus, ir apsaugo ne tik moteris, bet ir negimusį kūdikį, o motinos antikūnų dėka mažėja gripo infekcijos rizika ir ką tik gimusiems kūdikiams.

Nėščiųjų skiepijimas nuo gripo – nėštumo priežiūros dalis

Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja „Nėščiosios kortelės“ forma, kurioje rekomenduojama nėščiosioms pasiskiepyti nuo gripo. Tikimasi, kad šį gripo sezoną ir nėščiosios, ir jas prižiūrintys sveikatos priežiūros specialistai, bus dar geriau informuoti apie skiepų nuo gripo poreikį nėštumo metu.

Skiepijimo apimčių augimas – sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdys

Kviečiame visas asmens sveikatos priežiūros įstaigas dalyvauti Pritaikytos nėščiųjų vakcinacijos nuo gripo programos įgyvendinimo veikloje ir aktyviai siūlyti nėščiosioms pasiskiepyti nuo sezoninio gripo. 2017 – 2018 m. sezoną Pasaulio sveikatos organizacijos pastangomis vaizdine medžiaga (plakatais ir lankstinukais) bus aprūpintos visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose lankosi nėščiosios. Plačiai skleidžiama informacija siekiama priminti nėščiosioms, kad skiepai nuo gripo yra pagrindinė priemonė, galinti apsaugoti jas ir jų kūdikius nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Pritaikyta nėščiųjų vakcinacijos nuo gripo programa – tai Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro inicijuota programa, kurios tikslas – didinti nėščiųjų skiepijimo nuo sezoninio gripo apimtis. Kauno departamento specialistai dėkoja visiems projekto dalyviams, kurių pastangomis Kauno mieste sukurtos priemonės jau taikomos visose apskrityse.

Nėščiųjų skiepai nuo gripo – veiksmingiausia priemonė

2012 m. Pasaulio sveikatos organizacija nėščiąsias priskyrė prie gripo rizikos grupių, kurios turėtų būti skiepijamos pirmiausiai. Europoje kasmet pasiskiepija iki 65 proc. nėščiųjų, JAV pasiskiepija kas antra nėščioji. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo apsaugo ne tik nėščiąją ir jos vaisių, bet ir būsimą naujagimį pirmuosius 5-6 jo gyvenimo mėnesius, iki to laiko, kai patį vaiką bus galima paskiepyti nuo gripo. Vaikus nuo gripo galima skiepyti tik nuo 6 mėn. amžiaus, o jauniausio amžiaus vaikams gripas yra itin pavojingas.

Nėščiosioms kyla didesnė gripo komplikacijų rizika lyginant su moterimis, kurios nesilaukia, ir yra viena pagrindinių vakcinacijos nuo sezoninio gripo rizikos grupių. Nėščiąsias skiepyti nuo gripo būtina todėl, kad jos rizikuoja sunkiai susirgti gripu, patekti į ligoninę, patirti priešlaikinį gimdymą.

Nėščiosios skiepijamos valstybės biudžeto lėšomis – joms už skiepus nuo gripo mokėti nereikia.

Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Parengta pagal NVSC Kauno departamento informaciją