Lapkričio 14-oji minima kaip Pasaulinė diabeto diena. Tai kanadiečio gydytojo mokslininko Nobelio premijos laureato Frederiko Bantingo gimtadienis. Jis kartu su kolegomis išgrynino insuliną ir pirmą kartą panaudojo cukrinio diabeto gydymui.

Kasmet lapkričio 14-ąją Kauno Kalniečių poliklinikoje vyksta renginiai šiai dienai pažymėti. Šiemet, kaip ir kasmet, susirinko gausus būrys sergančiųjų cukriniu diabetu bei besidominčiųjų sveika gyvensena kauniečių, dalyvavo grupė Dainavos dienos socialinės globos centro senyvo amžiaus lankytojų, lydimų socialinių darbuotojų.

Prieš renginį slaugytojos diabetologės Jurgita Dulkytė ir Nijolė Rinkevičienė visiems norintiems atliko momentinį gliukozės kiekio kraujyje tyrimą.

Specializuotų paslaugų centro gydytoja endokrinologė Jūratė Kavaliauskienė vaizdingai papasakojo apie cukrinio diabeto paplitimą, priežastis, priminė jo gydymo istoriją ir akcentavo, kad netinkamai gydomas ir nepakankamai kontroliuojamas cukrinis diabetas gali sukelti kraujagyslių komplikacijas, pažeisti kojas, inkstus, akis. Sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje, sparčiai daugėja. Tam didelės įtakos turi vis didėjantis žmonių nutukimas ir mažėjantis fizinis aktyvumas, netinkami mitybos įpročiai, lėtinis stresas.

Sakoma, kad diabetas - ne liga, o gyvenimo būdas. Būtina laikytis sveikos gyvensenos taisyklių. Sveiko gyvenimo būdas, kai laikomasi mitybos rėžimo, nevartojama cukraus, gyvulinės kilmės riebalų, reguliariai mankštinamasi. Sergantis šia liga žmogus turi suprasti, kad jis pats yra atsakingas už paskirto gydymo rekomendacijų laikymąsi, tinkamą mitybą bei glikemijos kontrolę, savalaikį lankymąsi pas gydytoją.

Statistiškai Europoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. gyventojų. Dalis jų patys to dar nežino, nes liga gali prasidėti be jokių simptomų. Todėl svarbu visuomenę kuo plačiau informuoti, kviesti pasitikrinti, kad liga būtų pastebėta ir suvaldyta kuo anksčiau, nespėjus atsirasti jos komplikacijoms, tokioms kaip infarktas, insultas, gangrena. Būtina skirti daugiau dėmesio prevencijai, kad nereiktų kovoti vien tik su ligos pasekmėmis.

Patyrusi gydytoja endokrinologė J. Kavaliauskienė akcentavo nemedicininius šios ligos gydymo metodus: dietą ir fizinį aktyvumą, kurie turi didelės įtakos mažinant gliukozės kiekį kraujyje. Diabetas nekliudo nei sportuoti, nei siekti olimpinių medalių,- pabrėžė gydytoja pademonstravusi skaidrėse, kaip diabetu sergantys sportininkai sėkmingai dalyvauja profesionalaus sporto varžybose bei skina laurus čempionatuose.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus kineziterapeutė Violeta Matakienė gausiai susirinkusiems renginio dalyviams parodė nesudėtingų mankštos pratimų ir visus susirinkusius pakvietė pasimankštinti drauge. Specialistė parodė, kad mankštintis gali ir pagyvenę, ir sunkiau judantys ligoniai.

Susirinkusieji galėjo pasitarti su gydytoja endokrinologe, Diabeto mokyklos slaugytojomis diabetologėmis ir kitais specialistais.

Buvo dalijami informaciniai lankstinukai, glikemijos registracijos dienynai.Fotografo E.Kniežausko nuotraukose: Kalniečių poliklinikos Pasaulinės diabeto dienos minėjimo renginio vaizdai

Kauno Kalniečių poliklinikos informacija