Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai džiaugiasi, kad Kaune vykdytas bandomasis projektas pasiekė gerų rezultatų. TIP FLU– tai „Pritaikyta nėščiųjų vakcinacijos nuo gripo programa“, kurios tikslas didinti nėščiųjų skiepijimo nuo sezoninio gripo apimtis ir apsaugoti nėščiąsias bei jų būsimus kūdikius nuo gripo komplikacijų.

 

Bandomasis projektas - tik Kaune

 

2014 m. PSO Europos regiono biuro inicijuotas bandomasis projektas vykdomas tik Kaune, sutelkė visą būrį atsakingų institucijų, kurių sėkmingo bendradarbiavimo rezultatus matome jau dabar.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento specialistai aktyviai prisidėjo prie projekto įgyvendinimo, organizuodami medikų pasitarimus Kauno miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigose (toliau – ASPĮ), išdalindami parengtus plakatus ir lankstinukus bei skleisdami informaciją apie nėščiųjų skiepijimo nuo sezoninio gripo naudą. Visgi didžiausias darbas atliktas ASPĮ.

 

TIP FLU projekto dėka 2015-2016 m. gripo sezoną nėščiųjų skiepijimo nuo sezoninio gripo apimtys Kaune padidėjo daugiau kaip dešimt kartų. 2015-2016 m. sezoną Kauno mieste nuo gripo paskiepyta 107 nėščiosios, kai per ankstesnį sezoną buvo paskiepyta vos 6.

 

2016 m. birželio 2 d. Kaune susitiko visų institucijų, bendradarbiavusių TIP FLU projekto rengime ir įgyvendinime, atstovai iš Kauno, Vilniaus, nacionalinių institucijų, PSO ir PSO Europos regiono biuro. Susitikimo metu aptartos veiklos, kuriomis aktyvintas nėščiųjų skiepijimas nuo sezoninio gripo. Efektyviausiomis įvardintos tiesiogiai sveikatos priežiūros specialistams pateikta informacija iš kompetentingų specialistų, pristatant gripo vakcinų saugumo, efektyvumo ir poreikio nėščiosioms įrodymus. Tiesioginis bendravimas su nėščiosiomis, atsakymas į joms rūpimus klausimus. Išanalizuoti atliktų mokslinių tyrimų rezultatai, vertinant nėščiųjų informuotumo ir požiūrio į skiepus pasikeitimą, taikytų priemonių efektyvumą. Išanalizuotos galimybės 2016-2017 m. sezoną tęsti bendradarbiavimą ir plėsti projekto įgyvendinimo teritoriją, pasitelkiant sėkmingiausias projekto veiklas.

 

Skatinami pasiektų gerų rezultatų, NVSC Kauno departamento specialistai, toliau bendradarbiaudami su Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro atstovais, tęs projekto metu sukurtas ir išbandytas veiklas ne tik Kaune, bet ir visoje Kauno apskrityje ir kviečia prisijungti visas atsakingas institucijas bendradarbiauti ir toliau tęsti pradėtus darbus.

 

Nėščiųjų skiepai nuo gripo – naujas prioritetas

 

2012 m. Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) nėščiąsias priskyrė prie gripo rizikos grupių, kurios turėtų būti skiepijamos pirmiausiai. Europoje kasmet pasiskiepija iki 65 proc. nėščiųjų, JAV pasiskiepija kas antra nėščioji. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo apsaugo ne tik nėščiąją ir jos vaisių, bet ir būsimą naujagimį pirmuosius 5-6 jo gyvenimo mėnesius, iki to laiko, kai patį vaiką bus galima paskiepyti nuo gripo. Vaikus nuo gripo galima skiepyti tik nuo 6 mėn. amžiaus, o jauniausio amžiaus vaikams gripas yra itin pavojingas.

 

Nėščiąsias skiepyti nuo gripo būtina todėl, kad jos rizikuoja:

·           sunkiai susirgti gripu,

·           patekti į ligoninę,

·           patirti priešlaikinį gimdymą.

 

 

Kristina Rudžinskaitė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Tel. (8 37) 33 12 31
El. paštas:
kristina.rudzinskaite@nvsc.lt

 

Kristina Motiejūnaitė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Kauno departamento

Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. 8 37 331692, mob. tel. +370 676 53401

El. paštas: kristina.motiejunaite@nvsc.lt