Išsitirkite kaulų tankį

Paskelbta - 2016-05-19  – 

Mūsų poliklinikoje Specializuotų paslaugų centre pradėjo veikti naujas kaulų tankio ištyrimo aparatas densitometras. Kaulų tankis nustatomas atliekant radiologinį tyrimą, vadinamą dvigubos energijos rentgeno spindulių absorbciometrija (DEXA) arba kaulų densitometrija. Kaulų densitometrijos tyrimas yra dažniausiai naudojamas diagnozuojant osteoporozę. Ši liga dažnai būdinga pomenopauzinio amžiaus moterims, bet gali pasitaikyti ir vyrams. Osteoporozė susijusi su laipsnišku kalcio praradimu, dėl to kaulai tampa plonesni, trapesni ir labiau linkę sulūžti. Šis tyrimas yra taip pat efektyvus gydymo nuo osteoporozės ir kitų ligų, sukeliančių kaulo retėjimą, poveikiui stebėti. Reikiamas radiacijos kiekis yra nepaprastai mažas – mažesnis negu vienas dešimtadalis įprastinės krūtinės ląstos rentgenogramos dozės. Tikslios diagnozės nauda atsveria nedidelę radiacijos riziką. Paciento kūne po rentgeno tyrimo nelieka radiacijos.

Kaulo tankumo tyrimas yra rekomenduotinas, jei:

  • Esate pomenopauzinio amžiaus ir nevartojate estrogenų.
  • Jūsų ar jūsų giminės iš motinos pusės ligos istorijoje yra užfiksuotas klubo lūžis.
  • Sergate ligomis, susijusiomis su kaulų lūžiais.
  • Vartojate vaistus, kurie sukelia kaulų retėjimą, pvz., kortikosteroidus, vaistus nuo priepuolių, tam tikrus barbitūratus ar vaistus skydliaukės ligoms gydyti.
  • Segate pirmo tipo diabetu, kepenų, inkstų liga ar osteoporoze, ar jomis yra sirgę šeimos nariai.
  • Sergate skydliaukės liga hipertiroidizmu.
  • Sergate priešskydinės liaukos liga – hiperparatiroidizmu.
  • Patyrėte lūžį įvykus nedidelei traumai.
  • Rentgeno tyrimas rodo stuburo slankstelių lūžius ar kitus osteoporozės ženklus.
Kaip pasiruošti kaulų tankio skenavimo tyrimui?

Nereiktų vartoti kalcio priedų mažiausiai 24 valandas prieš tyrimą. Jūsų gali paprašyti nusirengti dalį ar visus drabužius . Taip pat reikės nusiimti papuošalus, akinius ir bet kokius metalinius daiktus ar aprangą, kuri galėtų kliudyti rentgeno spinduliams. Informuokite savo gydytoją, jei neseniai buvo atlikti radiologiniai tyrimai, pvz., žarnyno tyrimas rentgenu panaudojant kontrastinę medžiagą, pilvo kompiuterinė tomografija. Moterys turi būtinai informuoti tyrimą atliekantį specialistą apie nėštumą.

Kaip atliekamas kaulų tankio tyrimas?

Centrinio DEXA tyrimo, matuojančiu klubo ir stuburo kaulų tankumą, metu pacientas guli ant stalo. Rentgeno spindulių generatorius yra pastatomas po pacientu, o detektorius dedamas virš jo. Tiriant stuburą, paciento kojos yra dedamos ant dėžės, kad išlygintų dubenį ir apatiniąją stuburo dalį. Tiriant klubą, paciento koja padedama ant specialios atramos, kuri suka klubą į vidų. Abiem atvejais detektorius yra lėtai perkeliamas, kuriant vaizdus kompiuterio ekrane. Pacientas turi išbūti labai ramiai ir gali būti paprašytas sulaikyti kvėpavimą kelias sekundes tuo metu, kai daroma rentgeno nuotrauka.

Kaulo tankumo tyrimas yra greita ir beskausmė procedūra. Po procedūros neturėtumėte jausti jokių nemalonių pojūčių ir nepastebima komplikacijų.

Kalniečių poliklinikos informacija