Rugsėjo mėnesį Kalniečių poliklinikos laboratorijoje vyksta  Kalio ir Magnio serume nustatymo akcija pas mus  prisirašiusiems pacientams.

Kalis

Kalis sudaro apie 5 proc. visų organizme esančių mineralų kiekio. Tai pagrindinis intraląstelinis katijonas. Jo kiekio kitimai serume gali sutrikdyti širdies veiklą. Kalis būtinas nervų ir raumenų veiklai, dalyvauja reguliuojant organizmo skysčių osmosinį slėgį, rūgščių ir šarmų balansą, ląstelių sienelių pralaidumą. Reikalingas angliavandenių ir baltymų apykaitai.
Trūkumo požymiai. Hipokalemija paralyžiai, širdies veiklos sutrikimai.
Pertekliaus požymiai. Hiperkalemija, paralyžiai, širdies veiklos sutrikimai.
Svarbiausi šaltiniai. Bulvės, grikių kruopos, bananai, slyvos, razinos, pienas, mėsa, ankštininiai. Paros norma  suaugusiesiems 2500 mg.

Magnis
   Svarbiausi šaltiniai. Lapinės daržovės, riešutai, grūdiniai, ankštiniai, šokoladas, jūros gėrybės.   Magnio itin gausu tamsiai žaliose lapinėse daržovėse - jis sudedamoji chlorofilo dalis.
Magnis - antras po kalio ląstelių katijonas. Suaugusio žmogaus organizme yra apie 20-28 g magnio. 50-60 proc. šio kiekio yra kauluose, 26 proc. raumenyse, likę 14 proc. - kituose audiniuose ir apie 1 proc. ekstraląsteliniame skystyje. Magnis yra daugiau nei 300 fermentų kofaktorius, jis būtinas metabolizmui, riebiųjų rūgščių ir baltymų sintezei, gliukozės fosforilinimui, nervų laidumui, raumenų atsipalaidavimui.
   Trūkumo požymiai. Hipomagnezemija, tremoras, raumenų spazmai, anoreksija, pykinimas, vėmimas. Magnio trūkumas pasireiškia retai, kadangi normali inkstų veikla padeda palaikyti reikiamą magnio kiekį organizme. Trūkumas galimas vartojant diuretikus arba sergant nekontroliuojamu cukriniu diabetu (dėl dažno ir gausaus šlapinimosi) ar kitomis ligomis, sutrikdančiomis elektrolitų balansą. Magnio poreikį didina didelių kalcio, baltymų, vitamino D kiekių ir alkoholio vartojimas, psichinis ir fiziologinis stresas.

Kalio koncentracija serume – Tik  2,50 Lt

Magnio koncentracija serume – Tik 5,0 Lt        Kreiptis į procedūrinius kab. 209 ir  416