Vasara – atostogų metas, todėl ištuštėja ne tik darbovietės, bet ir sumažėja eilės prie gydytojų kabinetų. Jeigu gerai jaučiatės ir norite visuomet turėti puikią sveikatą, atostogų metu nepamirškite atlikti profilaktinių tyrimų dėl pačių klastingiausių lėtinių ligų, kad vėliau jos neužkluptų netikėtai – infarktas, insultas, onkologiniai susirgimai ar kepenų hepatitas. Tai galima padaryti atlikus profilaktinius kraujo tyrimus. Vasaros pradžia - labai patogus metas profilaktiškai patikrinti ir savo atžalas. Jų profilaktiniam patikrinimui rekomendacijas pateiks šeimos ar vaikų ligų gydytojas.

Kodėl reikia atlikti tyrimus?

Laboratorinės medicinos gydytojos Solveigos Gudžinskienės teigimu, žmogaus organizme nuolat vyksta biocheminės reakcijos. „Funkcionuojant įvairioms organizmo sistemoms (virškinamajam traktui, endokrininei sistemai ir kt.), į kraują išskiriamos medžiagos, kurių kiekis bei pokyčiai nustatomi atliekant laboratorinius kraujo tyrimus. Šių medžiagų kiekis bei pokyčiai leidžia įvertinti mūsų organizmo veiklą. Todėl atlikus tyrimus, galime įvertinti organizmo veiklą, atrasti pokyčius ar rizikos faktorius, kuriems veikiant gali išsivystyti liga. Tai yra didžiausia profilaktikos arba ankstyvosios ligų diagnostikos vertė, kai sužinoję apie gresiančią ligą, galime laiku imtis priemonių ir neretai išvengti netikėtos sunkios ligos ar net ankstyvos mirties. Pavyzdžiui, vyrai jau įprato reguliariai atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą prostatos vėžio prevencijai“, – teigia klinikinės laboratorijos gydytoja Solveiga Gudžinskienė. Kiekvieną mėnesį Kalniečių poliklinikos laboratorijoje atliekama apie 200 PSA tyrimų.

Ankstyvoji ligų diagnostika – svarbi

Pasak gydytojos, labai dažnai pacientai kreipiasi pas medikus pagalbos tik tada, kai sveikatos sutrikimai trukdo normaliai gyventi.. „Bėda ta, kad lėtinių ligų (širdies kraujagyslių, onkologinių, cukrinio diabeto, kepenų hepatitų ir kt.) simptomų ilgą laiką nejaučiame. Pirmieji pacientų skundai atsiranda tada, kai jau procesas būna gerokai pažengęs, liga jau komplikavosi. Deja, tokiu atveju – gydymas ilgas ir sudėtingas. Dažnai liga tiktai apgydoma, o pasekmės lieka visam gyvenimui. Tačiau anksti nustačius organizme vykstančius pakitimus arba pirmąsias ligos užuomazgas, galime užkirst įkelią ligai išsikeroti arba ją valdyti. Net ir onkologiniai susirgimai, jeigu laiku diagnozuoti yra visiškai išgydomi, o vėžys jau nebeskamba kaip mirties nuosprendis“, – kalba gydytoja.

Ką reikėtų pasitikrinti?

Gydytojai yra sudarę svarbiausių kraujo tyrimų rinkinius, kurie leidžia profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Tyrimai skirti pačių pavojingiausių, dažnai simptomų neturinčių, tačiau didelį mirtingumą sukeliančių ligų prevencijai. Šiuos tyrimus rekomenduojama atlikti kartą per metus net ir gerai besijaučiant.

Medikai rekomenduoja šiuos svarbiausius kraujo tyrimus:

• Bendras kraujo tyrimas: įvertina: mažakraujystės (anemijos), geležies, vitamino B12 stokos riziką, kraujo ligos simptomus, slapto kraujavimo galimybę, uždegimo požymius, alergijos požymius, kraujo krešumo rodiklius.
  • Lipidograma: padidėjęs cholesterolis ir pakitimai cholesterolio frakcijose lemia insultų ir infarktų išsivystymą. Liga dažnai baigiasi mirtimi.
  • Gliukozės kiekis kraujyje: cukriniu diabetu gali susirgti kiekvienas, todėl būtina reguliariai sekti cukraus kiekį kraujyje.
  • PSA tyrimas: prostatos vėžys pati dažniausia vyrų onkologinė liga, todėl vyrai nuo 50metų kasmet privalėtų atlikti šį tyrimą ir apsilankyti pas gydytoją urologą.
  • Kepenų fermentų tyrimai: leidžia sužinoti, ar kepenys funkcionuoja gerai. Kepenų ligos dažnai lemia prastą savijautą ir blogą virškinimą. Negalavimų priežastis gali būti labai pavojingos ligos – tai virusiniai A, B, C hepatitai arba kiti kepenų pakenkimai.
  • Vėžio žymenys: Moterims rekomenduojami krūtų ir kiaušidžių vėžio žymenys, o vyrams – prostatos ir sėklidžių vėžio žymenys. Vėžys yra viena dažniausių mirties priežasčių, todėl itin svarbi ankstyvoji vėžio diagnostika.
  • Šlapimo klinikinis tyrimas parodys kaip funkcionuoja jūsų inkstai, šlapimo takai. Dažnai lėtinės šlapimo takų infekcijos nediagnozuotos laiku, sukelia didžiulį nepatogumą ir labai ilgai tenka gydytis uždegimą.Tai ypač aktualu vasarą, prasidėjus maudynių sezonui.

Vyresniems nei 50metų asmenims rekomenduojama atlikti išmatų slapto kraujavimo testą, ir tokiu būdu pasitikrinti ar nėra žarnyno onkologinio susirgimo.

Mikroelementų tyrimai: vasarą daug prakaituojant gali pritrūkti Kalio, Magnio ir kitų mikroelementų.

Taip pat pravartu atlikti feritino tyrimą. Nuolatinį nuovargį, silpnumą, dirglumą dažnai „nurašome" pavasario sezonui, organizmo nuovargiui po žiemos arba kaltiname šiandieninį gyvenimo ritmo spartumą. Tačiau pagrindinis kaltininkas gali būti anemija (mažakraujystė). Laiku ją atskleisti padeda feritino tyrimas.Taip pat ir labai patartina atėjus vasarai atlikti vitamino D tyrimą. Tai ypatingai reikalingas vitaminas žmonėms gyvenantiems šiaurinėje ir rytinėje Europos dalyje, ir labai aktualu būtent mums, šio regiono gyventojams. Daugelio medicininių studijų duomenimis Lietuvos gyventojų vitamino D atsargos minimalios. Vitaminas D svarbus normaliai dantų ir ypač kaulų būklei, jis padeda sumažinti osteoporozės ir kaulų lūžių riziką, onkologinių susirgimų dažnį. Be to šis vitaminas reikalingas normaliai raumenų funkcijai, imuninės sistemos veiklai palaikyti. Šio vitamino trūkumas siejamas su cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, širdies ligomis, bei autoimuniniais susirgimais.