Nacionalinės prevencinės programos

Paskelbta - 2014-04-02  – 

Nacionalinės prevencinės programos

 

   VšĮ Kauno Kalniečių poliklinikoje vykdomos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų finansuojamos nacionalinės prevencinės programos:

Gimdos kaklelio vėžio prevencija

Krūties vėžio prevencija

Priešinės liaukos (prostatos) vėžio prevencija

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija

Storosios žarnos vėžio prevencija

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa

 

 

Išsamesnę informaciją apie šias programas gali suteikti Jūsų  šeimos  gydytojas, arba gydytojas odontologas. Pacientams, pagal programą nepatenkantiems į finansuojamųjų asmenų grupę, atliekami mokami tyrimai.

 

Primename, kad nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti pagal vieną ar kitą prevencijos programą – žmogus dėl šių tyrimų gali pats kreiptis į šeimos gydytoją jam patogiu laiku, iš anksto užsiregistravus. Registruotis galima  poliklinikos registratūros  telefonais  ir internetu per portalus www.sergu.lt ir Kalniečių poliklinikos interneto svetainę.  

 

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa

 

Kiekviena 25-60 metų amžiaus moteris gali nemokamai profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio ir ikivėžinių pakitimų.

 

Pagal šią programą kartą per trejus metus atliekamas citologinis tepinėlio tyrimas. Tepinėlis šiam tyrimui paimamas greitai ir visiškai neskausmingai. Pagal citologinio tepinėlio rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

 

Lietuvoje 2005-2009 m. (programa vykdoma nuo 2004 m. liepos) šios priemonės padėjo išvengti ankstyvos mirties nuo gimdos kaklelio vėžio daugiau kaip 2,8 tūkst. moterų.

 

Nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti pagal vieną ar kitą prevencijos programą – žmogus dėl šių tyrimų gali pats kreiptis į šeimos gydytoją jam patogiu laiku, iš anksto užsiregistravus. Pagal tam tikrus citologinio tepinėlio tyrimo rezultatus gali būti nemokamai atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

 

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa

 

Kiekviena 50 - 60 metų amžiaus moteris gali nemokamai pagal valstybės                         finansuojamą krūties vėžio prevencijos programą vieną kartą per dvejus metus atlikti mamografijos  tyrimą, kuris leidžia tiksliai diagnozuoti vėžį ir ikivėžinius pakitimus.

 

Gavus šeimos gydytojo siuntimą, galima iš anksto užsiregistruoti mamografijos įrenginį turinčios sveikatos priežiūros įstaigoje. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš tyrimą atlikusios įstaigos.

 

Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

 

Ši programa skirta 50-75 metų vyrams bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę priešinės liaukos) prostatos vėžiu.

 

Priešinės liaukos vėžys – tai dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Kasmet sergamumas ja padidėja apie 10-15 procentų. Nuo 2003-ųjų priešinės liaukos vėžys tapo pagrindine Lietuvos vyrų onkologine liga. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje.

 

Jei PSA didesnis už normą gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o prireikus atlieka priešinės liaukos biopsiją, leidžiančią patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Daugiau kaip 95 proc. visų priešinės liaukos specifinio antigeno (PSA) koncentracijos kraujyje tyrimu nustatomo šios liaukos vėžio atvejų sudaro ankstyvųjų stadijų liga – ją galima sėkmingai išgydyti.

 

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija

 

Širdies kraujagyslių ligų prevencijos programa, skirta 40 - 55 metų vyrams ir 50 - 65 moterims.

 

Pernai pagal minėtą programą pasitikrino beveik 200 tūkst. šalies gyventojų. Norintiesiems pasitikrinti širdies ir kraujagyslių būklę šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualius širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planus. Jei gydytojas nustato, kad šių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, kurie parodo, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

 

 Storosios žarnos vėžio prevencija

 

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta 50-74 metų vyrams ir moterims.

 

Storosios žarnos vėžys – paveldima liga. Jeigu piktybinėmis žarnyno ligomis sirgo giminaičiai, reikia pasirūpinti profilaktika net ir nejaučiant jokių simptomų.

 

Susirgimų storosios žarnos vėžiu kasmet padaugėja 3-4 procentais. Kiekvienam 26 pasitikrinusiam diagnozuotas storosios žarnos vėžys, kas 4 pasitikrinusiajam – ikivėžiniai susirgimai: tubulinė adenoma, polipai, kurie negydomi gali išsivystyti į storosios žarnos vėžį.

 

Diagnozavus storosios žarnos vėžį I stadijoje, gydymo efektyvumas yra šimtaprocentinis. Diagnozavus II stadijos vėžį išgyvena 80-90 proc. pacientų. Vėžiui išplitus iki III stadijos išgyvena trečdalis pacientų, o IV stadijoje medikai padėti nebegali.

 

Pagal programą atliekami tyrimai – kartą per dvejus metus.

 

Jeigu įtariate, kad galite sirgti storosios žarnos vėžiu ar skundžiatės virškinimo sutrikimais, reikia kreiptis į šeimos ar vidaus ligų gydytoją. Pirminio patikros etapo metu atliekamas slapto kraujavimo testas išmatose. Testas yra visiškai neskausmingas, atliekamas namuose, o testo rezultatai pateikiami šeimos ar vidaus ligų gydytojui.

 

Jeigu slapto kraujavimo testas teigiamas, pacientas siunčiamas specialisto konsultacijai, kurios metu atliekamas išsamus žarnyno tyrimas – kolonoskopija. Atliekant kolonoskopiją, apžiūrima didžioji storosios žarnos dalis, kurioje aptinkama apie 75 proc. vėžinių susirgimų.

Vaikų krūminių dantų dengimas silantinėmis medžiagomis

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa 6-14 metų vaikams.

 

Vaikų krūminiai dantysi silantais dengiami nemokamai.

 

Laiku padengus vaikų dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų.

Silantai – tai dantų ėduonies (karieso) profilaktikai skirtos medžiagos, neleidžiančios bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles bei įdubas ir taip jas apsaugančios nuo dantų ėduonies.

 

Silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys, o padengti dantys tikrinami po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu.

 

Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.