Ligos priežastis – vitamino D trūkumas

Paskelbta - 2014-09-12  – 

Ligos priežastis – vitamino D trūkumas

 

   Osteoporozė yra sunki kaulų metabolinė liga, nes sutrinka kaulinio audinio medžiagų apykaita, kuriai būdinga sumažėjusi kaulų masė, dėl to padidėja kaulų trapumas bei osteoporozės komplikacijų – kaulų lūžių – rizika. Padidėja lūžių rizika vyresnio amžiaus žmonėms, nusilpsta kojų raumenys.

Vitamino D stoka daro neigiamą poveikį imuninei sistemai, o jai nusilpus gali išsivystyti išsėtinė sklerozė, cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė, tuberkuliozė, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, plaučių uždegimas, atopinis dermatitas.

Jau rasta daugybė įrodymų, kad vitaminas D turi galingą antivėžinį poveikį ir yra svarbus imuninės sistemos reguliatorius. Manoma, kad pakankamas vitamino D lygis (50–90 ng/ml) kraujyje padėtų išvengti 77 proc. vėžio atvejų, vitamino D trūkumas (mažiau nei 20 ng/ml) siejamas su 15 vėžio rūšių. Labai didelė nėščiųjų dalis turi nepakankamą vitamino D kiek mažesnė nėščiųjų Vit. D koncentracija susijusi su infekcijų,preeklampsijos, gestacinio diabeto, priešlaikinio gimdymo, Cezario pjūviooperacijų ir kt. būklių dažnumu.Moterų, kurių Vit.D koncentracija nepakankama, kūdikiai gimsta mažesnio svorio, dažnai su vitamino D trūkumu ar nepakankamumu.Osteoporozės paplitimas tarp 65–74 m. amžiaus moterų yra 19 proc., o tarp vyresnių nei 85 metų – net 50 proc. Prognozuojama, kad, senėjant žmonijai, 2010 m. žmonių, sergančių osteoporoze (vyresnių nei 50 m. amžiaus),skaičius JAV padidės iki 12 mln., o 2020 m. iki 14 mln.
   Išlaidos JAV, susijusios su osteoporoze ir jos gydymu, yra milžiniškos: 2002 metais tiesioginės išlaidos osteoporozės kaulų lūžiams gydyti pakilo nuo 12 mlrd. iki 18 mlrd. JAV dolerių. O kur dar netiesioginės išlaidos dėl, pvz., prarasto darbingumo ar priežiūros ir slaugos, lūžus kaulams?
Prognozuojama, kad jos per ateinančius du ar tris dešimtmečius padvigubės ar netgi patrigubės.
Vitaminas D ir kalcis yra pagrindinės sudedamosios dalys, dalyvaujančios osteoporozės procese. Nepakankamas vitamino D kiekis kraujo serume yra susijęs su antriniu hiperparatiroidizmu, padidėjusia kaulinio audinio apykaita ir kaulinės masės netekimu, sunkiais atvejais – osteomaliacija. Daugumai žmonių yra vitamino D nepakankamumas. Atlikus klinikinius tyrimus nustatyta, jog vitamino D trūkumas nėra susijęs su amžiumi, sveikatos būkle, geografine platuma, tačiau dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms. Jiems taip pat dažniau būna osteoporozė. Šiame straipsnyje apžvelgiamas vitamino D vaidmuo kaulų sistemoje ir osteoporozės procese bei apibendrinama, kas yra žinoma apie vitamino D nepakankamumą ir papildų vartojimo rekomendacijas.

   Vitaminas D reguliuoja kalcio pasisavinimą. Kai jo trūksta, pablogėja kalcio pasisavinimas iš maisto, todėl netgi gaunant kalcio pakankamai su maistu, jis nepatenka į organizmą. Kai kalcio trūksta, jis imamas iš kaulų, dėl to jie silpnėja ir didėja tikimybė lūžti. Biologiškai veiklus vitaminas D – kalcitriolis, veikiantis kaulus, raumenis, nervus, pagaminamas inkstuose iš vitaminų D3 ir D2.
Vitaminas D3 sintetinamas odoje, veikiamas ultravioletinių saulės spindulių. Tai pagrindinis vitamino D šaltinis ir, nors ši forma biologiškai neveikli, po tam tikrų biocheminių procesų odoje, kepenyse ir inkstuose iš jos gaunamas būtent tas veiklus vitaminas D – kalcitriolis.
Vitamino D2 yra kai kuriuose maisto produktuose, ypač riebioje žuvyje, kiaušiniuose.
Išskyrus kai kurias inkstų ligas, nerekomenduojama vartoti kalcitriolio – manoma, kad organizmas kaip papildo turėtų gauti vitamino D3 ir pats iš jo pasigaminti reikiamą kalcitriolio kiekį.
Nedelskime, išsitirkime Vitamino D koncentraciją kraujyje. Kalniečių poliklinikos laboratorijoje šį tyrimą galima apsidaryti be gydytojo siuntimo.

                                                                             Solveiga Gudžinskienė

                                                                             Laboratorinės medicinos gydytoja